Önéletrajz írási segédlet

Néhány jó tanács az önéletrajz írásához

Mi a cél?

Az önéletrajz írás célja az eredményes elhelyezkedés. Furcsán hangzik talán, de ennek eléréséhez önmagunkat kell tudni eladni egy piacon, melyet munkaerőpiacnak neveznek, és amin éles verseny folyik az álláskeresők között. Első lépésként tehát a személyes bemutatkozó anyagunkat kell eljuttassuk a munkaadóhoz vagy a tanácsadó céghez – az önéletrajzot és a motivációs levelet. Ez alapján ítél az olvasó (munkaadó, vállalati HR-es, tanácsadó), van-e esély a továbblépésre, vagy vége van, mielőtt elkezdődött volna.

Nézzük először az önéletrajzot:

Mit tartalmazzon az önéletrajz?

Érdemes elképzelni egy postaládánkba dobott szórólapot, mely nem landolt automatikusan a kukában, hanem valamilyen oknál fogva megragadta a figyelmünket. Ilyen a jó önéletrajz.

Nagyon leegyszerűsítve az önéletrajz három dolgot kell, hogy tartalmazzon:

Ki vagyok én?

Mit tudok, milyen tapasztalatom van?

Miért jó a munkaadónak, ha engem választ?

Az önéletrajz írás szokásai szerint ezek az adatok nem az itt megadott sorrendben követik egymást.

Letölthető önéletrajz mintát talál ezen a lapon.

A Ki vagyok én? kérdésre a következő elemeket kell jól megfogalmazni:

Személyes adatok:

Név

Elérhetőségek: lakcím (levelezési cím is, ha ettől eltér), vezetékes és mobil telefonszám, e-mail cím. Olyan elérhetőségeket kell megadni, ahol Ön ténylegesen és biztosan megtalálható. A második próbálkozás után mindenki feladja…

Életkorra vonatkozó adatok: születési idő vagy életkor

Családi állapot

Érdeklődési kör, hobby: (ezt a részt általában az önéletrajz végére írjuk)

Ez a rész a magánemberről szól, az olvasónak sokat elárul a pályázó látóköréről, az érdeklődési körről. Az egyediségek figyelemfelkeltők, tehát érdemes a főbb idevágó tényeket leírni.

Végzettség:

Érdemes mindig a legutolsó, legmagasabb iskolai végzettséggel kezdeni, és időben visszafelé haladni a felsorolásban.

Egyéb képzettségek, tanfolyamok – érdemes megemlíteni minden olyan oklevelet adó-, illetve egyéb képzést, tréninget, amelyet a karrierünk szempontjából fontos ismeretnek tartunk.

Munkatapasztalat:

A legutolsó munkahelytől kezdve időben visszafelé haladva érdemes megadni a munkahelyeket. Ennek legfontosabb részei a következők:

Mettől - meddig (lehetőleg év és hónap megjelölésével)

Milyen pozícióban (pontos megnevezés)

Milyen feladatokkal (a legfontosabbak felsorolása)

Milyen felelősségi körrel

Milyen eredményekkel dolgozott a megelőző munkahelyein?

Ha cégen belül több pozíciót töltött be a karrierje során, érdemes ezeket külön, a fentiek szerint részletezni.

Az Önéletrajznak ez a része egyben válasz a harmadik kérdésre is – Miért jó a munkaadónak, ha engem választ? Ezért érdemes jól átgondolni, hogy az eredményeink leírása pontos, tárgyilagos legyen, semmiképpen sem túlzó.

Nyelvtudás:

A tanult, illetve használt idegen nyelvek felsorolása, lehetőleg részletezve, hogy aktívan használt nyelvtudásról van-e szó, beszélt, és/vagy írott a nyelvismeret. Érdemes megadni a nyelvvizsga szintjét is (ha van), bár ennek megítélése a munkaadóknál eltérő.

Számítógépes ismeretek:

Szinte minden szellemi munkakörben fontos, de ha nem kimondottan számítástechnikai szakemberről van szó, elég egy felsorolás az ismert és használt operációs rendszerekről és programokról. Érdemes megemlíteni a jártasságot az integrált vállalatirányítási rendszerekben (pl. SAP, Axapta, stb.), mert ezeket sok helyen használják, és esetleg a kiválasztás fontos része is lehet.

Jogosítvány

Kategória és vezetési gyakorlat (időtartam) feltüntetése ajánlott.

Miért jó a munkaadónak, ha engem választ? - az eladás helye az önéletrajzban.

Karriercél:

Ebben a részben árulhatunk el a legtöbbet önmagunkról, mert a munkaadók számára fontos, hogy az elvárásaira milyen motivációval rendelkező munkavállaló jelentkezik. Fontos az önkontroll, ez nem az íráskészségünk bizonyítékának helye, hanem a reális, magunk elé tűzött rövid (1 – 2 év), illetve középtávú (3 – 5 év) célok kifejtésére szolgál.

Publikációk:

A szakmai fejlődésben mérföldkövet jelentő publikációk (szakmai cikkek, szakértői jelentések, előadások, interjúk, stb.) felsorolására szolgál.

Referenciák:

Sokszor hasznos, ha elégedett előző főnökeink szakmai és emberi referenciát adnak a leendő munkaadóknak. Szerencsés, ha meg tudunk adni egy – két nevet és elérhetőséget, ez mindenképpen bizalmat ébreszt a munkaadóban. Fontos viszont, hogy jelenlegi munkahelyünkről soha ne kérjünk referenciát.

Az önéletrajz írás általános szabálya az őszinteség!

A nem őszinte önéletrajz lehet, hogy elvezet az első lépcsőfokig - a személyes interjúig – de ott egy tapasztalt interjúztató nagy valószínűséggel felfedezi a „hozzáadott értékeket” és a folyamat kudarccal zárul. Ugyanilyen gondot okozhat, ha néhány tényt nagyvonalúan mellőzünk az önéletrajzból. Figyelni kell az időrendre, meg kell magyarázni az esetleges réseket – amikor nem dolgoztunk – és a karrierünkben látható esetleges vargabetűket is.

Ahhoz, hogy önéletrajzunk kitűnjön a sok közül, ami szintén beérkezett egy állásajánlatra, érdemes odafigyelni néhány külsőségre is:

Érdekessé, feltűnővé tehető egy önéletrajz a betűtípus, betűméret helyes megválasztásával, a szövegszerkesztéssel. A gondosan elkészített, ízléses anyag kitűnik a tömegből. Figyelem: ezeknek az eszközöknek a túlzott használata visszaüthet, önéletrajzunk – tartalomtól függetlenül is – az eredménytelen pályázók halmazában végezheti.

Az önéletrajzhoz csatoljunk fényképet. Ez lehetőleg normál igazolványkép legyen, jól öltözött, ápolt megjelenést mutasson. Ne legyen extravagáns, laza, egészalakos.

Az önéletrajzírás befektetés – érdemes gondosan, átgondoltan, időt áldozva elkészíteni – a gondosság meglátszik rajta, és kiemeli a sok közül. Az önéletrajz nem tartalmazhat helyesírási hibát és elgépelést, az rossz benyomást kelt!

Az önéletrajz ne legyen túl régi, ha ugyanazt küldjük el egy másik álláspályázatra, figyeljünk a dátumra. Soha ne küldjünk önéletrajzot aláírás nélkül.

Néhány önéletrajzi minta, melyet letölthet:

Önéletrajz minta

EuroPass

EuroPass több nyelven

A motivációs levél

Az önéletrajzhoz az elküldéskor érdemes motivációs levelet írni. A motivációs levél az önéletrajzban leírt erősségekre világít rá. Célja, hogy olvasóját ráhangolja az önéletrajz pozitív irányú bírálatára. A motivációs levél már önmagában is jó benyomást kelt a pályázóról, az önéletrajz bevezetőjéül szolgál, felkelti az érdeklődést, és egy jó önéletrajzzal párosítva hozzájárul, hogy létrejöjjön egy személyes találkozás a munkavállaló és a leendő munkáltató között.

A motivációs levelet három különböző bekezdésre érdemes tagolni.

Az első bekezdésben meg kell határozni milyen célból írjuk a levelet, hirdetés esetén hivatkozni kell a hirdetésben szereplő állás megnevezésére, a hirdetés idejére és honnan értesültünk a hirdetésről (például újságban megjelent hirdetés esetén az újság megnevezését kell feltüntetni).

A következő részben célszerű leírni, miért keltette fel érdeklődésünket az állás és meg kell indokolni, hogy miért gondoljuk, hogy nekünk szól az álláshirdetés. Érdemes megemlíteni az idevágó képzettségeket, és hivatkozni gyakorlati tapasztalatainkra.

A harmadik részben személyes találkozási lehetőséget kell kérni, melynek keretében személyesen is bemutatkozhatunk. Feltétlenül meg kell jelölni, hol, mikor és hogyan tudnak utolérni időpont-egyeztetés végett.

Fontos, hogy az önéletrajz és a motivációs levél szoros egységet alkotva összetartoznak. A két dokumentumban szereplő információknak meg kell egyezni. A kísérőlevélben azt hangsúlyozzuk, miért akarjuk az állást, az önéletrajz azt kell bizonyítsa, hogy miért tartjuk rá magunkat alkalmasnak. A kísérőlevelet mindig írjuk alá, ha kézjegyünk olvashatatlan, alatta tüntessük fel teljes nevünket (fénymásolt kísérőlevelet, önéletrajzot nem szabad küldeni, mert nagyon rossz benyomást kelt).

Motivációs levél minta, melyet letölthet:

Motivációs levél minta

Munkavállalói adatok feltöltése a www.workplus.hu portálon:

A www.workplus.hu portálon a feltöltött munkavállalói adatok Workplus Portál adatbázisba kerülnek, melyben a munkaadók, munkavállalót kereshetnek a nyitott pozícióikba. A munkavállalói adatbázis jó működése tehát közös érdeke a munkavállalónak, a munkaadónak és az üzemeltetőnek. Ahhoz, hogy könnyen önre találjanak, érdemes az adataikat részletesen feltölteni. Ennek formája, felépítése eltér az önéletrajz hivatalos formájától, de tartalmában meg kell egyeznie vele. Az önéletrajz nem kereshető dokumentum, csak egy része az adatbázisnak. Kérjük tehát, hogy a munkavállalói adatok feltöltését legalább olyan gondossággal végezzék el, mint az önéletrajz írást és a motivációs levél megfogalmazását.

Értesüljön időben a Workplus-sal kapcsolatos újdonságokról

Kapcsolat

Workplus Hungary Kft.

Workplus Locations: Budapest, London, Philadelphia

+36 20 982 3628 • +36 20 941 4614
[email protected]

Rólunk

Cégünk a Workplus Hungary Kft. 1989 óta dolgozik a magyar és nemzetközi munkaerő piacon. Tapasztalatunkkal és hozzáértésünkkel minden bizonnyal az Önök cégének is hasznos partnere lehetünk.
Bővebben